Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gili Trawangan - ostrov, na kterém se lítá

24. 04. 2014 21:13:19
Člunem tam a zpátky jen ráno a večer. Žádná auta, pouze koňmo tažené povozy. Kosmopolitní cestovatelská směsice ze všech koutů světa. Bílé pláže a zelené eukalypty. Horké dny a chladivé noci. Potápění se žraloky. Noční tanec s ohněm. Večeře na pláži. Koktejly a magické houbičky. To je indonéský párty ostrov Gili Trawangan.

gt3.jpg

O Gili mi poprvé vyprávěl kamarád, který poté, co v práci psychicky “vyhořel” (oblíbený civilizační syndrom), sbalil ženu a půlroční dcerku a rok se s nimi toulal Asií. "Na Gili musíš jet. Je tam pohoda jak nikde jinde". Pro něho to bylo i s bonusem navíc. Jeho malá tam udělala první krůčky. Musí to být krásné, vykročit do života s tímto výhledem.

Podobně našlapuje i dcera mého kolegy. On, původem Indonésan z Bali, nedá na Gili dopustit. Tráví tam každé léto a pravidelně nás provokuje fotkami, kde se on i jeho dcera ladně vlní na pláži cvičíce Tai Chi v paprscích vycházejícího slunce. Prachsprostě mu to závidím.

gt26.jpg

Do třetice nám o Gili vyprávěl takový milý šílenec, Čech, co nám za jídlo a pití dělal na Bali pár dní průvodce. Ten ještě děti neměl, zato měl neuvěřitelnou žízeň. "Když jsem ve stresu a potřebuju oddych, jedu na Gili. Už zase brzy vyrazím," vyprávěl nám ve vyloženě stresové situaci - roztažený na výletním člunu s jointem v puse. 

Gili.Co je to za magický ostrov, když si na něj jezdí oddychnout i lidé z jiného oddychového ostrova?

Gili Trawangan, v cestovatelském žargonu pro svou pohodovou atmosféru nazývaný též Gili Tralala, je jedním ze tří Gili ostrůvků v Lombockém průlivu. Cesta rychlolodí ze severozápadní části Bali na něj trvá asi hodinu a už i ta je pro suchozemce zážitkem. Kdo by nechtěl nechat si vlasy cuchat mořským vánkem a s pocitem námořníka pozorovat vzdalující se pobřeží? A po přistání si pěkně po námořnicku vyskočit ze člunu do průzračně modré vody a posledních pár metrů do ráje si s báglem nad hlavou a se sandály v ruce prostě dobrodit?

gt2.jpg

gt1.jpg

Pokud přijíždíte z Bali, první, co vás na Gili Trawangan překvapí, jsou neskutečně bílé pláže. V porovnání s těmi balijskými černými jsou zdejší pláže alabastrově oslepující. Místy bílý písek, místy vyplavené a částečně již omleté bílé korály jsou v kontrastu s tyrkysově modrým mořem, zelenými palmami a rákosově nažloutlými plážovými domečky až kýčovitě krásné. Ostrovní atmosféru dokresluje čilý ruch domorodých rybářských člunů zvaných jukungs. Prostě exotický ostrov, jak má být, lákající k zasnění a k představám, jaké to tam asi muselo být v dobách objevitelských. 

gt24.jpg

Pravdou je, že ostrůvek byl až do konce osmdesátých let neobydlený a využívaný pouze rybáři. Snad i proto sem touha po dobrodružstí začala postupně přitahovat nejprve baťůžkáře a posléze více a více turistů. Na robinsonádu zde tedy zapomeňte. V momentě, kdy se víceméně suchou nohou dotknete pobřeží, sesype se na vás hromada místních Pátků a začnou vám nabízet všechno možné, od ubytování či potápění až k perlám a lysohlávkám. Nemusíte se však lekat či se nechat odradit. Místní lidé jsou velice přátelští, povětšinou pohostinní a hlavně nadevše milují smlouvání. Vnímají ho jako zábavu a rádi si takto na váš účet krátí dlouhou chvíli. Času mají ostatně dost, nemusí nikam pospíchat a turisté je živí. Ceny na Gili Trawangan jsou díky jeho popularitě a poloze o dost vyšší než na Bali a tak buďte připraveni na větší vydání. 

gt5.jpg

gt19.jpg

mushrooms.JPGGili Trawangan je v jinak přísné Indonésii známý jako „party island“ a má bohémskou pověst svobodomyslného místa, kde se neúnavně nejen paří, ale hlavně lítá. To sem ostatně přitahuje nejvíce návštěvníků. Ulétávat se tu v pohodě dá na vícero "drogách", ale zaručeně vedou magické houbičky. Nevtíravým způsobem vám budou nabízeny všude. Pokud chcete, klidně si zalítejte. Nejste-li však konzument a nemáte-li chuť si nerozvážným experimentem zkazit dovolenou, řekněte prostě ne. Na ostrůvku se všechno může, ale nemusí se nic.

I přesto, že hlavní pláž s promenádou je rušná a nespí ani v noci, na zbytku ostrova se dá báječně odpočívat. Ostrovní unikum, a to neexistence silnic a automobilové dopravy, působí v dnešní přetechnizované době jako balzám na duši. Veškerou dopravu po několika zpevněných cestách zajišťují koníky tažené drožky zvané cidomo. Jsou používány pro zásobování i jako taxíky. Turisté i místní se po ostrově pohybují buď pěšky či na kole. Vždyť je to také všude kousek. Gili Trawangan je sice největší ze svých tří ostrovních Gili bratříčků, ale i tak ho můžete celý obejít za několik hodin. Příručky uvádí dvě hodiny, ale kdo by chtěl v ráji pospíchat? 

 gt4.jpg

To mluví samo za sebe

gt22.jpg

 

Barevná večeřeV klidu se projděte, bořte se bosýma nohama do písku, zastavte se po cestě v jednom z mnoha malých plážových barů, dejte si melounový koktejl, popovídejte si s místnimi a za zvuku všudypřítomného reggae pozorujte úchvatný západ slunce, kterým zde den nekončí, jen se přehoupne do své druhé pohodové půlky. A co s ní? V jednom z četných warungů (místní stánky s jídlem) si nechte připravit večeři. Je libo nějakou barevnou rybu, čerstvou langustu či obří krevety? Přímo na pláži si nechat urožnit kuře a pozorovat při tom domorodé tanečníky s ohněm? U papájového koktejlu jen tak rozjímat? Projet se drožkou? Zatančit si na molu? A nebo jen tak odpočívat a snít? Proč ne? Zcela v duchu místního motta „Today is today, tomorrow is tomorrow“ žijte jen pro ten dnešní den. Jste přeci na pohodovém ostrově!

Reggae v prázdninovém, ostrovním duchu:

Úplně na závěr malá ukázka toho, že není všechno zlato, co se třpytí. Hned vedle luxusu pro turisty bydlí místní lidé. Bydlí i takto:

gt10.jpg

Vnitřní část ostrova je suchá a opuštěná:

Osamělý kaktus v ostrovním "vnitrozemí"

gt15.jpg

gt17.jpg

Místní kočky nemají ocásky. Vypadají, jako když je mají osekané. Ale nemají. Bezocasé jsou úplně všechny.

gt18.jpg

Kočičky na ostrově vypadaly ustrašeně. Zato kohouti tam byli parádní!

gt11.jpg

Autor: Eva Zwemmer Tauerová | čtvrtek 24.4.2014 21:13 | karma článku: 22.16 | přečteno: 2122x

Další články blogera

Eva Zwemmer Tauerová

Barevná škola

Prázdniny. Magické to slovo! U nás začínají dnes, tady v Nizozemí si ještě týden počkáme. Inu, jiná země, jiný mrav. Jiná země, jiná škola. Máte chuť podívat se na nizozemské gymnázium? Pojdťe se mnou na malou návštěvu.

30.6.2017 v 11:41 | Karma článku: 17.53 | Přečteno: 1445 | Diskuse

Eva Zwemmer Tauerová

Multikulti polévka

Občas se po cestě z fitka domů stavuji tady u nás v haagském ghettu v takovém kebab-shoarma bufetu. Chodník a výlohu mají sice podělanou od holubů a ani vevnitř to není nic moc, ale maso dělají výborné.

27.6.2017 v 9:33 | Karma článku: 36.21 | Přečteno: 7370 | Diskuse

Eva Zwemmer Tauerová

Japonská zahrada Clingendael

Barevně voňavé, květinové povídání o tom, jak holandská hraběnka asijskou perlu v anglickém parku ukryla.

26.6.2017 v 21:33 | Karma článku: 19.27 | Přečteno: 588 | Diskuse

Eva Zwemmer Tauerová

Kam s ní? S tou pornografií..

„To je tvoje?“ uhodím na svou drahou polovičku. „Hezkej zadek, ukaž!“ zavtipkuje a nedbale prolistuje prvních pár stránek. „Ale prosím tě, co bych já s tím dělal? A ještě v takovým blbým jazyce!“

12.2.2017 v 11:10 | Karma článku: 25.92 | Přečteno: 1729 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Libor O. Novotný

Někdy je prostě musíte nakopat do zadku

Ghana jistě nepatří k tradiční turistickým cílům. Ale právě proto tam můžete zažít příhody, které se vám už nikde jinde nestanou.

16.10.2017 v 15:00 | Karma článku: 15.98 | Přečteno: 639 | Diskuse

Ervín Dostálek

Opravdu severská romance 6: Nádherný dvojvodopád Latefoss, na Trolltungu ale lézt nebudeme

2 větve půl druhé stovky metrů vysokého vodopádu Latefossen napájeného vodou jezera Lotevatnet z ledovců Hardangerviddy se stékají dole u nejlepšího místa pozorování a ústí do řeky Gronsnalsona a vodní tříšťí mokří přihlížející...

16.10.2017 v 9:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 59 | Diskuse

Petr Havránek

Zanzibar - sever ostrova

Blíží se konec našeho pobytu na Zanzibaru a s ním i poslední výlet na severo-východ ostrova, který pro nás mohl skončit tragédií...

16.10.2017 v 7:00 | Karma článku: 5.81 | Přečteno: 137 | Diskuse

Ervín Dostálek

Opravdu severská romance 5: Bílý Sauda Fjord Hotel, letní koulování i ledové kry na jezeře

Přes fjordy, tunely, úzkou horskou silničkou mezi několikametrovými sněhovými bariérami (v červenci!), sněhový zával před autobusem, zamrzlá jezera - prostě divočina v jižním výběžku největší norské náhorní plošiny Hardangevirdda

15.10.2017 v 7:52 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

Ervín Dostálek

Opravdu severská romance 4: Za hlavním cílem: na bájnou skálu Preikestolen nad Lysefjordem

Norské meteo patří k nejlepším. V našem případě se ale "chlapci" spletli. Nahoru na skálu jsme dorazili po jedenácté a v 11.30 se začali vracet. Předpověď: déšť přijde ve 12, pršet ale začalo již v 11.50. No a pak jim věřte, že..

14.10.2017 v 7:23 | Karma článku: 7.60 | Přečteno: 94 | Diskuse
Počet článků 34 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1416

Češka zatoulaná v Nizozemí. Toulám se ráda a hodně. Mám pár oblíbených míst doma i v Evropě. Táhne mě to i dál, ale jsem srab a bojím se v letadle. Zato ráda řídím. Po cestě ráda fotím, ráda se potkávám s místními lidmi a povídám si s nimi, ráda ochutnávám místní jídla, která se posléze snažím připravit doma a nutím své okolí, aby je se mnou zkoušelo. No, a s chutí dělám rovněž svojí práci, což je nikdy nekončící snaha přesvědčit děti ve škole, aby se ode mě naučily něco anglicky. Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.